Jdi na obsah Jdi na menu
 


Naše mašina

26. 6. 2009

Obrazek

 
PŘENOSNÁ MOTOROVÁ STŘÍKAČKA PS 8 ---1954
 MOTOR
Typové označení SM-31. Je to dvoudobý, dvouválcový, řadový motor chlazený vodou přímo z čerpadla. Jeho klikový hřídel a ojnice jsou uloženy ve válečkových a kuličkových ložiskách.
 
 
 TECHNICKÉ DATA MOTORU
 
vrtání válců                            92 mm
zdvih válců                             85 mm
obsah válců                            1,142 cm
počet otáček                          3,000/min
výkon motoru                         31 koní
palivo                                      směs benzínu s olejem
 
 Plynová vývěva:
Vývěva je upevněna na hlavě válců. V činnost je uváděna pákou rozdělovacího kohoutu. Prostor vývěvy je spojen trubkou s prostorem čerpadla. Při vysávání je přerušeno zapalování druhého válce a nespálená směs paliva a vzduchu prochází uzavíracím kuželem přes zpětný ventil do vysávacího zařízení. Zde se vytvoří potřebný podtlak. Vnějším tlakem vzduchu je voda hnána savicemi do čerpadla. Při vysávání se současně uzavírá klapkou i výfukový otvor druhého válce. Nejvyšší dosažitelný podtlak plynové vývěvy je 8 m vodního sloupce.
 
 Čerpadlo:
Nese typové označení H 800. Je dvoustupňové, vysokotlaké. Jeho oběžná kola jsou naklínovaná na silném hřídeli a stažena maticí. Hřídel je uložen na sací straně v bronzovém ložisku a druhý konec přírubou připojen přímo na setrvačník.
 
 Nádrž paliva:
Celkový obsah činí přibližně 26 litrů.
 Magnet:
Stříkačka je vybavena magnetem PAL. Dejte pozor při natáčení na vypínací páčku, kterou se zapalování zapíná nebo vypíná. Nedoporučujeme neodborné seřizování předstihu (je již ze závodu seřízen), aby nenastalo zpětné otáčení motoru. Při obráceném běhu motoru má stříkačka malý výkon. Směr otáčení kontrolujte dle označení na skříni rozvodu.
 
 Zapalovací svíčky:
Používají se značky PAL 175. Závit M 14 x 1,25.
 
 Karburátor:
Typ JIKOV 30 LOH-O-33.